Vinotéka a vinárna "U MYDLÁŘE"

Druhy portských vín

Dovážíme pro Vás Portská vína značky DALVA PORTO, která si můžete prohlédnout, když kliknete na odkaz Portská vína - Nabídka portských vín. Dovážíme všechny níže popisované druhy.

WHITE – vyrábí se výhradně z bílých odrůd, jako mladá vína zraje minimálně 3 roky v dubovém sudu. Stářím tmavnou a získávají nahnědlou až jantarovou barvu. 

RUBY – vyrábí se z červených odrůd, víno zraje v ocelových nebo dřevěných tancích, kde nedochází k přístupu vzduchu a tím k oxidaci, a proto si zachovávají rubínovou barvu a ovocnou chuť. 

TAWNY – vyrábějí se z červených odrůd, vyzrávají v malých dřevěných soudcích do objemu 500l, kde dochází k výraznější oxidaci a při styku se dřevem i ke změně chutě. Výsledné víno se tak projevuje nahnědlým odstínem a v chuti připomíná ořechy a sušené ovoce. 

VINTAGE – jsou to vína vyrobená pouze z jednoho ročníku a patří mezi nejcennější portské. Vyrábí se jako typ ruby pouze v nejlepších letech a z nejlepších hroznů. Lahvuje se do dvou let po sběru a potom leží neomezeně dlouho ve speciálních sklepích s kontrolovanou teplotou a vlhkostí. 

L.B.V. – late bottled vintage – jak název napovídá, vyrábí se jako pozdě lahvovaná ročníková vína typu ruby, která před tím zrají 4-6 let v sudu. 

COLHEITA – vyrábí se jako typ tawny pouze z jednoho ročníku. Vyzrává minimálně 7 let v sudu a potom se teprve může lahvovat. Délka vyzrávání a ležení v láhvi je téměř neomezená. Dají se sehnat i velmi stará. 

AGED TAWNY (10, 20, 30, 40 YEARS OLD) – jde o víno, které po celou udávanou dobu stáří zraje v dubovém sudu. Teprve potom je lahvováno, a protože se už dále moc nevyvíjí, je udávána pouze doba zrání v sudu. Vyrábí se ze sběrů z nejlepších let a se stářím zjemňuje svoji chuť i vůni, a získává světlou, medově zlatavou barvu. 

Na přiložené fotografii se můžete podívat, jak vypadá vinotéka portských vín přímo v Portu. A to nám objektiv dovolil vyfotit pouze jednu stranu obchodu. Je zde nepřeberné množství druhů, typů, výrobců, ročníků i speciálních edicí portských vín. Všichni majitelé takovýchto vinoték nás však ujistili, že značka DALVA PORTO, kterou dovážíme, patří opravdu mezi nejlepší.

Redakční systém MaRS 2.2 ▪ 2012 © regrafika